Nawiązując do hanami zake i tsukimi zake, proszę rozsiąść się wygodnie z sake lub innym ulubionym napojem i oddać się z nami obserwacji krajów z magicznego zakątka świata, jakim jest Azja (^-^)

czwartek, 9 lipca 2015

Tanabata, czyli Festiwal Gwiazd - co? jak? i gdzie?

七夕 – Tanabata to japońskie święto obchodzone siódmego dnia siódmego miesiąca (7 lipca), w niektórych regionach Japonii data wyznaczana jest według kalendarza księżycowo-słonecznego (czyli w naszym sierpniu). Wtedy to dwie gwiazdy północnego nieba (Wega i Altair), które rozdzielone są przez Drogę Mleczną, zbliżają się do siebie. Według Japończyków w tym dniu spełniają się marzenia, ale może lepiej zacząć od początku…
(Japoński drzeworyt - Festiwal Tanabata w Edo (Tokio), 1852r., Hiroshige)
Japońskie święto powstało przez połączenie chińskiego festiwalu pochwały dla umiejętności z niektórymi tradycjami święta O-bon. W okresie Heian (794 - 1185 r.) obchodzono je jedynie w pałacu cesarskim w Kioto, natomiast społeczeństwo przyjęło je dopiero jakieś 400 lat później w epoce Edo( 1603-1868r.).
Ze świętem tym wiąże się pewna legenda: 

 昔々、天に神さまが住んでいました。むすめが一人いて、名前はおりひめでした。おりひめはとてもまじめで、毎日、朝早く起きてはたをおっていました。
 ある日、神さまは思いました。
「おりひめはもう大人だ。けっこんしたほうはいいだろう。」
 神さまはまじめな男の人を見つけました。天の川のむこうに住んでいる人で、名前はひこぼしでした。ひこぼしは牛を使って、はたけではたらいていました。
 おりひめとひこぼしはけっこんしました。二人はとても好きになりました。いつもいっしょにいて、ぜんぜん働きませんでした。
 神さまはおこりました。でも二人は仕事をしませんでした。
 神さまはとてもおこって、おりひめを家に連れて帰りました。二人は別れなければいけませんでした。おりひめはひこぼしに会いたくて、毎日、ないていました。
 神さまは二人がかわいそうだと思って、言いました。
「おりひめ、ひこぼし、あなたたちは一年に一度だけ会ってもいい。それは七月七日の夜だ。おりひめ、あなたはその日、天の川のむこうに行ってもいい。でも、朝までに帰らなければいけない。」
 一年に一度、七夕の夜におりひめとひこぼしは会います。二人のねがいはかなうのです。


Dawno dawno temu w niebie mieszkał bóg niebios, który miał córkę o imieniu Orihime. Orihime była bardzo pilna i codziennie rano wcześnie wstawała żeby tkać szaty. Pewnego dnia bóg sobie pomyślał : "Orihime jest już dorosła, wygląda na to, że pora na ślub". Tak więc, bóg znalazł równie pilnego mężczyznę. Po drugiej stronie rzeki Amanogawa (Droga Mleczna) mieszkał Hikoboshi, który pracował na farmie z krowami. Orihime i Hikoboshi zakochali się w sobie i wzięli ślub. Zawsze byli razem i nigdy nie pracowali. Bóg się zezłościł ale tamta dwójka nadal nie pracowała... więc bóg zezłościł się jeszcze bardziej! XD I zabrał Orihime z powrotem do domu, rozdzielając zakochanych. Orihime bardzo chciała spotkać się z Hikoboshi'm i codziennie płakała. Bóg pomyślał, że żal mu córki i jej ukochanego, więc powiedział: "Orihime, Hikoboshi, będziecie mogli spotkać się raz do roku, to będzie wieczór siódmego dnia siódmego miesiąca. Orihime, tego dnia będziesz mogła pójść na drugą stronę rzeki Amanogawa, ale do rana musisz wrócić." Od tamtej pory raz do roku, Orihime i Hikoboshi spotykają się w wieczór Tanabaty, a przez resztę roku pilnie pracują.Tak to mniej więcej było, zbliżające się gwiazdy Wega i Altair, to Orihime i Hikoboshi, których życzenie się spełniło. W czasie Festiwalu Gwiazd, ludzie zapisują swoje życzenia na pionowych kawałkach papieru - tanzaku - i wieszają na drzewach bambusowych w nadziei, że ich marzenia i pragnienia również się ziszczą! W zależności od regionu Japonii panują różne zwyczaje odnośnie obchodów, jest jednak siedem rodzajów tradycyjnych dekoracji o różnych znaczeniach (7 to specjalna liczba Tanabaty):

Tanzaku - na sukces akademicki i techniczne zdolności

Kinchaku - w kształcie portmonetki, na sukces finansowy


Kamigoromo - w kształcie kimona, na lepsze zdolności krawieckie

Toami - papierowa sieć, na dobre połowy i plony

Orizuru - łańcuch papierowych żurawi, na zdrowie i długie życie

Kuzukago -  w kształcie torby na śmieci, na czystość i oszczędność

Fukinagashi - reprezentują tkaniny wykonane przez księżniczkę Orihime
Podczas obchodów Festiwalu Gwiazd śpiewana jest także piosenka:


Najbardziej znany jest festiwal w Sendai, jest on atrakcją turystyczną regionu Touhoku. Odbywa się od 6 do 8 sierpnia, dodatkowo 5 sierpnia można podziwiać pokaz sztucznych ogni. Na pewno jeden z trzech największych festiwali tego regionu stanowi niezapomniane przeżycie. Dodatkowo pojawia się nadzieja, że nasze marzenie się spełni! <3---------------------------------------------------
Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Tanabata
http://japansocietyny.blogspot.com/2012/07/tanabata-tutorial-seven-ways-to-wish.html
Źródło zdjęć:
http://www.floridajetaa.org/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz